Avrupa Sohbetleri

Avrupa Sohbetleri

Mübarek Ramazan'ı Karşılarken

Yüce Allah (c.c) söyle buyurur:
"Ey iman edenler! Oruç sizden önce gelip geçmis ümmetlere farz kilindigi gibi size de farz kilindi. Umulur ki korunursunuz." (Bakara 2/183)
Begavî söyle der: "Dogru olan görüse göre bu aya isim olan Ramazan kelimesi ‘kizgin tas’ manasina gelen ‘Ramzâ’ kelimesinden gelmektedir. Araplar siddetli sicaklarda oruç tutarlardi. Araplar, aylara isim koymak istedikleri zaman, bu ay siddetli sicaklara denk geldigi için bu aya Ramazan ismini verdiler. Bu ayda günahlar yakilip eritildigi için Ramazan isminin verildigini söyleyen âlimler de olmustur."

Kategoriler: 

İNSAN DÜNYAYA NEDEN GELİR?

Allah tüm kainatı ve insanı yoktan var etmiştir. Bu varlıklar arasında insana sayısız nimetler vermiş, en önemlisi de onu diğer canlılardan ayıran ve üstün kılan bir ruhla yaratmıştır. İnsana verilen nimetler o kadar çoktur ki, Allah Kuran-ı Kerimde bu nimetlerin genelleme yapılsa dahi saymakla bitirilemeyeceğini bildirmektedir. (Nahl Suresi, 18) Bu durumda insanın, kendisine bunca nimetin ne amaçla verildiğini, bunların karşılığında kendisinden ne istendiğini düşünmesi gerekir.

İnsanın Yaratılış Amacı Nedir?

Kategoriler: 

OFKELENDIGIMIZDE ITIKAF YAPALIM

Ramazan ayının son on gününde, gece gündüz bir camide kapanıp ibadet etmeye, itikaf denir.

Ramazan-ı şerifte itikaf, sünnet-i müekkededir. Ancak itikaf, sünnet-i kifaye olduğu için bir mahallede birkaç kişi itikafa girerse, diğerlerinden bu sünnet sakıt olur. Bu bakımdan imkanı olanlar itikafa girmelidir! İtikaf eden kimse camide yiyip içer, yatar. Abdest için dışarı çıkabilir. Birkaç hadis-i şerif meali şöyledir:
(İtikafta olan, günahlardan uzaklaşır, her iyiliği işlemiş gibi sevaba kavuşur.) [İbni Mace]

Kategoriler: 

CÂBİR İBN ABDULLAH

Sahabi. Cabir b. Abdullah b. Amr, b. Haram, b. Ka'b, b. Ganem, b. Seleme. Künyesi Ebû Abdullah olan Câbir Hazrec kabilesindendir. Câbir'in babası, ikinci Akabe bey'aitinde müslüman olmuş ve Haramoğulları nakipliğine tayin edilmişti. Kâfirler Uhud gazasında onu, burnunu ve kulaklarını keserek işkence ettikten sonra şehit ettiler. Dokuz kızı vardı, bunlara Câbir baktı. Hz. Câbir babasının şehadetini şöyle anlatır: "Babam Uhud'da şehit oldu.

Kategoriler: 

Hosgoru 2

Öfke toplumu haline geldik, patlamaya hazır bomba gibiyiz. Toplumda meydana gelen olaylara bir bakın, sebeplerini inceleyin, nedenlerini irdeleyin, “Ceviz kabuğunu doldurmayacak” meselelerdir.

Kategoriler: 

Hosgoru

İslam, bir sevgi ve hoşgörü dini, Müslüman da her türlü terör hadisesinden uzak, kin ve nefretin her çeşidini sinesinden çıkarıp atmış bir sevgi ve muhabbet fedaisidir.

İslam, lügat itibariyle "silm" ve "selamet" kökünden gelen ve "if'al" babından (kip) kullanıldığı şekliyle; "teslimiyet, selamete erdirmek, esenliğe çıkarmak ve karşılıklı emniyet ve barış tesis etmek.." gibi manalara gelen bir kelimedir.

Kategoriler: 

Nefsimiz

Bilesin ki, ulu Allah (C.C) bir kulun iyiligini isterse ona kendi günahlarini gösterir. Görüsü derin olanlara kusurlari gizli kalmaz. Insan, kusurlarini bilince giderilmeleri mümkün olur.

Fakat insanlarin çoklari kusurlarini görmezler. Insan baskasinin gözündeki cöpü görür de kendi gözündeki mertegi görmez. Kusurlarini görmek isteyen için dört yol vardir:

Birinci yol: Nefsin kusurlarini gören ve gizli âfetlerin farkinda olan bir seyh ile oturup kalkmak, onu kendisi hakkinda hakem tutmasi ve nefisle cihâd hususunda, onun buyruklarina uymasidir.

Kategoriler: 

Batililarin itirafi

Hiç şüphesiz, İslâm da, Kur'ân da, Peygamber Efendimiz de, başkalarının tezkiyesine muhtaç değildir. Bunların her biri, kendi kendine, ayrıca birbirlerine delildir. Bununla birlikte, bilhassa Batı'da ve onların tesiri altındaki bazı yerli çevrelerde, İslâm ve Kur'ân hakkında olduğu gibi, Allah Resûlü (s.a.s.) hakkında da kasıtlı yayınlar yapılabilmektedir.

Kategoriler: 

Orucun hikmetleri

Her ibadetin yerine getirilmesinde sayisiz hikmetler ve bilemedigimiz nice yararlar bulunmaktadir. Ancak kula gereken, ibadeti hikmet ve faydalari için degil, sirf Allah'in emrini yerine getirmek ve ibadet maksadiyla yapmaktir. Zira bir isten maksat ne ise hüküm ona göre verilir. Faydasi sonsuz olan ve büyük hikmetler barindiran ibadetlerden biri de oruçtur.

Kategoriler: 

NAMAZ KILMIYORUM AMA KALBIM TEMIZ...!!

Bu Kelimeyi Söyleyenin Aklindan Şüphe Ediyorum. Kalbi Temiz Olduğunu Düşünüp Namaz Kilmayanlar Gerçekten Çok Derin uykudalar. Ve Peygamberimizin sanki Kalbi Pisti de Gece Gündüz Namaz Kiliyodu.
Namaz Kilmiyorum Ama Kalbim Temiz"
".. O, sizi daha topraktan yarattiği zaman ve siz annelerinizin karinlarinda bulunduğunuz sirada, sizi en iyi bilendir. Bunun için kendinizi temize çikarmayin. Çünkü O, sakinani daha iyi bilir" (Necm: 32/32)

Kategoriler: 

Sayfalar