AİLE İÇİ GEÇİMSİZLİKDE HAKEMLİK

AİLE İÇİ GEÇİMSİZLİKDE HAKEMLİK

ALPEREN GÜRBÜZER

Hakemlerde aranan birçok şartların olmasına rağmen en mühimi fıkıhçı olmasıdır. Fakih olmayan hakemler âlimlere danışarak karar verirlerse hükümleri geçerlidir.
Hakem olacak şahsın erkek, reşid, adil, konusuna vakıf vs. Niteliklerde olması gibi vasıflara haiz olması gerekir.
Eşlerarsında geçimsizlik oluştuğu zaman araların düzeltmek için hakem tayin edilmesi uygundur. Allahü Teala; ‘Eşler arasında ayrılık ve geçimsizlikten korkarsanız erkek tarafından bir hakem gönderiniz. Eğer bunlar onların arasını düzeltmek isterlerse Allah’dan aralarını bulmalarını muvaffak kılar. Şüphesiz Allah her şeyi bilir ve herşeyden habedardır’(Nisa/35) buyurarak hakemliğin önemine işaret ediyor.
Kadınların duygusal yönünden mizaçları olması nedeniyle arabulucu görevi onlara verilmez. Çünkü duygu aklın önüne geçince sağlıklı karar vermenin zor olacağı aşikâr. Erkekler genel itibariyle duygularıyla hareket etmezler akıl ön plandadır. Bu durum onların duygusuz oldukları anlamına gelmez, bilakis duyguları arka plandadır. Bu yüzden bayanlar duygularını bastıramazlar çoğu gözyaşlarına yenik düşer, erkekler duygunun zirvesine çıktığında ancak gözyaşı dökebiliyor.
Velhasıl aile arasında geçimsizliklere sonvermek için hakem metodunu uygulamak hoştur, ocağın tütmesi adına..