DOMUZ ETİNİN ZARARLARINI HİÇ DÜŞÜNDÜNÜZMÜ?

DOMUZ ETİNİN ZARARLARINI HİÇ DÜŞÜNDÜNÜZMÜ?

ALPEREN GÜRBÜZER

Domuz eti trişin kisti taşıdığından dolayı tirişin hastalığına yol açar. Etinde üritiker sutoksin adlı zehirli bir protein var. Dolayısıyla Sutoksinin azlığında vücutta çeşitli eklem ağrılarına neden olur. Ayrıca sutoksin, ekzama ve astım gibi hastalıklar da üretir.
Hakeza domuzlar vasıtasıyla geçen shape virüsü domuzun akciğerine yerleştiğinden dolayı bugün batı da bile akciğer yenmesi yasaklanmıştır.
Peki ya domuz yağı? Elbette ki yağı da zararlı. Nitekim, domuz yağı kanda da zararlı etki yaparak dokularda kof şişliklere ve allerjik birtakım durumlar ortaya çıkarır.
Hayvanlar aleminde tek eşini kıskanmayan tek hayvan olarak da dikkati çeken domuzun öyküsü bunlarla bitmiyor; kolera, tifo, aniden ölüm ve ağır kas hastalıklara davetiye çıkarmasıyla da ünlüdür.
Velhasıl; sicili bir hayli kabarık bu hayvanla ilgili Kur’anda Allah(c.c); ‘’Allah size leş, kan, domuz eti ve Allahtan başkası adına kesileni haram kıldı.Ama kim mecbur kalırsa, saldırmadan ve sınırı aşmadan yemesinde bir günah yoktur. Muhakkak ki Allah bağışlayandır, çok esirgeyendir’’ (Bakar suresi, ayet173) buyuruyor.