cola harammı

Mısır' ın el ezher üniversitesi cola içmeyi tavsiye etmiyor.Üniversitenin ileri gelen prof. ABDULNAİN NASIR her iki içecektede domuz etine ait mamüllerden bulunduğu ve bu yüzden iki içeceğinde haram olduğunu belirtmiştir. Bahsettiği bu iki COCA COLA VE PEPSİ dir.Mısır ve islam dünyasının önde gelen alimlerinden PROF. ABDÜLHALİM ÜVEYS her iki markaya ait içeceklerin haram olduğuna dair daha önce UMMAN MÜFTÜSÜ olmak üzere pek cok müftünün bu konuda fetva verdiğini belirtiyor.Kendi şahsi görüşünün de bu yönde olduğunu belirtiyor ve "Coca cola da alkol muhtevası var, pepsi de ise domuz eti muhteviyatı var. Ayrıca bu şirketlerin ürettiği gazlı içeceklerin içilmemesi gerekir. Çünkü birincisi bu içecekler sigara gibi vücuda bir cok zarar veriyor.İkincisi bu içecekler faydalı olmadığı için israf sınıfına düşüyor.Ve en önemlisi bu iki içeceğin üreticisi israile en büyük desteği verenlerden biri" dedi

Türkiye medyasında ben ilk haberi "koka kolada domuz varmış" şeklinde okudum, kaynağını araştırdım, medyada el-Ezher fetva heyeti zikrediliyordu. Bu kurumun sitesine girdik ve 21.02.2006 tarih, 4310 numaralı fetvaya ulaştık. Bu fetvada özetle şunlar var: "Adı geçen kola ile ilgili örnekler üzerinde yapılan araştırma sonunda uzmanların verdiği rapora göre kola içinde, domuz midesinden alınarak yapılmış bir protein veya enzime rastlanmamıştır, buna binaen mezkür kolanın içilmesinde bir sakınca yoktur."

el-Ezher'in ilgili biriminin bundan başka bir fetvasına rastlamadım.

Gazozla ilgili olarak, bunun ekstrası etil alkol içinde eritilerek gazoza katıldığı için -yani içinde bu sebeple alkol bulunduğu için- haram olduğunu soyleyebilirim.
fıkhın muteber kaynaklarından şu bilgileri nakletmiştim: Necis olan veya yenmesi, içilmesi haram kılınan bir nesnenin azı da, çoğu da yenmez ve içilmez, ama bu nesne, temiz olan bir başka nesneye karışır, karıştırılırsa, keza yanma vb. şeklinde değişime uğrarsa hüküm değişir; yani o nesne haram ve necis (dince pis) olmaktan çıkar. Bizim konumuz karışma ile ilgili olduğuna göre, temiz suya karışma durumunda alkolün, o suyu (gazozu, kolayı) harama çevirmesinin şartına bakalım:
Pis olan nesne az suya veya az sıvı maddeye karıştığı zaman su ve sıvı pis olur; içilmez ve onunla dînî temizlik yapılmaz. Çok suya pislik karıştığı zaman ise suyun rengi, tadı ve kokusundan biri, katışan pislik belli olacak şekilde değişmedikçe su pis olmaz. Çok su Hanefîlere göre yeri köşeli ise yüzeyi 10x10 arşın, yuvarlak ise 36 arşın, derinliği ise bir karışa yakın yerdeki sudur. Arşın yaklaşık iki karıştır. Şâfiîlere göre iki kulledir (büyücek küp, iki kule su, yaklaşık 200 kg. sudur), İmam Malik'e göre ise az su, içine düşen pisliğin rengi, tadı veya kokusu belli olan sudur, belli olmayan su ise çok su sayılır. Buradaki ölçülere göre çok sayılan suya mesela sidik veya şarap karışsa o su pis olmaz, onunla abdest alınır ve o su -sağlığa zararı yoksa- içilebilir (İbn Âbidîn, 1984 Kahraman yayınları, C.I, s. 185,188).

Hüküm yukarıda yazıldığı gibidir. Bir sıvının içine alkol karışınca hemen "bu sıvı haramdır" denemez, haram olmasına hükmetmek için yukarıda açıklanan şartların gerçekleşmesi gerekir.
Gazlı içecekler büyük tanklarda yapılıyor, bunların içindeki sıvı/su, müctehidlerin birçoğuna göre "çok"tur. Buna göre gazlı bir içeceği elinize aldığınızda koklayınca alkol kokmuyorsa, tadınca alkol tadı vermiyorsa, bakınca alkol rengini almamış ise, o içecek temizdir, helaldir.
"Çoğu sarhoş eden içeceğin azı da haramdır" kuralına göre de baktığımızda, piyasadaki gazoz ve kolaların içilebilecek çok miktarı sarhoş etmediğine göre bu bakımdan da bir sakıncası yoktur.
Gazlı içeceklerin içilmesi konusunda bir de "sağlığa tesiri" ile Müslümanların servetlerinin yabancılara -bazen de Müslümanların düşmanlarına- akması açısından bakmak gerekir. Bu bakımlardan bir sakınca varsa ilgili içecekten uzak durmak kaçınılmazdır.

Netice itibari ile:

Küçük bir günahtan kaçınmak, bütün cin ve insanların ibadetleri toplamından daha iyidir.) [R. Nasıhin]
Şöyle demiştir: (kulağımla) işittim, Resûlu'llâh salla'llâhu aleyhi ve sellem buyurdu ki: Helâl belli, harâm da bellidir. İkisi arasında da (helâl mi, harâm mı belli olmayan bir takım) şüpheli şeyler vardır ki çok kimseler onları bilmezler. Şüpheli şeylerden her kim sakınırsa ırzını (yâni haysiyetini) da, dînini de kurtarmış olur. Her kim şüpheli şeylere dalarsa (içine girmek yasak olan beylik) koru etrâfında (davarlarını) otlatan bir çoban gibi çok sürmez içeriye dalabilir. Haberiniz olsun, her Pâdişâhın (kendine mahsûs) bir korusu olur. Gözünüzü açın, Allâh'ın yeryüzündeki korusu da harâm ettiği şeylerdir. Âgâh olunuz, cismin içinde bir lokmacık et (parçası) vardır ki iyi olursa bütün cesed iyi olur, bozuk olursa bütün cesed bozulur. İşte o (et parçası) kalbdir.[Nu'mân b. Beşîr]
“Kul, sakıncalı olan şeylerden kaçınmak için sakıncalı olmayan -şüpheli- şeyleri terk etmedikçe, gerçek takvâ sahiplerinin derecesine ulaşamaz”.[Tirmizî: Kıyame 19; İbn Mace: Zühd 24. Hadis hasendir.]
Züyyine lillezîne keferül-hayâtüd-dünyâ ve yesharùne minellezîne âmenû, vellezînettekav fevkahüm yevmel-kıyâmeh, vallàhu yerzuku men yeşâü bigayri hisâb[Bakara: 212]Dünya hayatı, yâni şu anda içinde yaşadığımız yaşam, hayat, kâfirler için süslenildi, süslü püslü gösterildi, zinetlendirildi ve gözlerine hoş gösterildi, gönüllerine hoş gösterildi." Kâfirler bu hayatı seviyorlar.

ben bu cola işini okuldaki hocamdan da duymuştum. Hocamız bu konuyu daha cok yabancı bir marka olduğu için sıcak bakmıştı. Zaten haram olmadığını düşünsek bile vücuda herhangi bir yararı olmadığı için israf sayılır.Bunlar önemsenmeyecek şeyler değil.Ayrıca bu markaların üreticisi İsrail in en büyük destekcisi yani müslüman kardeşlerimizi cocuklarımızı hiç düşünmeden öldüren devletin arka planı gibi bir şey. Bu yüzden ben kesinlikle bu markalrın alınmasına karşıyım.

hocam Allah diyorki; "Çalışana veririm."
Şu an Türkiye'de coca cola'dan daha iyi cola yapan bi işletme varmı? yok. O yüzden adamlara hakkını vermek lazım. Sende çok çalış, sen daha iyisini yap senden alalım. Adamların hristiyan,yahudi vs... olması beni pek ilgilendirmiyor.

Diyorsunuz ki; israil veya yahudi veya gavur filan. hindistan'damı tam hatırlamıyorum ama oralarda ineğe tapıyorlar? Oradan gelen mallar ne olacak o zaman???

coca cola iyi iş yapıyor doğru ama bu kazanç bakımından iyi iş yapıyor tamam hindistan da ineğe tapıyorlar ama en azından biz buna destek verecek bişi yapmıyoruz coca cola alarak müslüman kardeslerimizi kendi elimizle öldürüyoruz

hindistan malı kullanmadığını nereden biliyorsun?
cola işine gelince bunu uzun uzun tartışırız ama bir sonuca varacağımıza inanmıyorum. çünkü çok çok ince bir konu. Ama Allah beni biliyor. ben o niyetle almıyorum.

Ahirette en ince ayrıntısına kadar öğreniriz.

kimseyi suçlamak için bu yazıları göndermiyorum.insallah kimsenin kalbi de kırılmamıştır. herkesin niyetini Yüce ALLAH (c.c) sadece bilir. ben sadece bildiklerimi paylaşmak istedim.

Yüce Allah bizleri affetsin.

Coca Colanın haram olması bir yana dursun, bizi ince düşünmek zorunda bırakan başka bir esas var.

Malumunuz yakın tarihte (tarihlerde) bir kaç kez bu firma kârının bir kısmını, bizim ve seninde kardesin oldugunu dusundugum, en azından oyle hissetmemiz gerken kisileri katletmek uzere soluk alan bir ulkeye bagıs ettigini acıkladıgını bilmeni isterim.

Zira bugun hedef malumdur. O hedefin icerdigi kumede biz de varız buna emin ol.. Bu gun degil ama yarın sana bu coca cola icin akan paralar mermi ve bomba olarak yagabilir...

İçeriğinde ne olduğu tam olarak bilinmiyor. Ayrıca herşeyden önce İsrail malı olduğu için kesinlikle almıyorum. İlla gazlı içecek içmek istiyorsanız maden suyunu öneririm, üstelik sağlığa da faydalı.

ya ben kolasz yapamıorm..ama yinede coca cola almıorm.cola turka alıormm..napim alışkanlık olmş bende..ama zararlı olduğnu biliormm..yawaş yawaş bırakcm ama..

COCA COLA NIN SAHIBI, CNN DE YAPTIGI BİR AÇIKLAMASINDA TEMMUZ AYININ TÜM GELIRINI VE BUNDAN SONRAKI AYLARIN KAR PAYLARINI ISRAIL DONANMASINA DEVRETTIGINI AÇIKLADI!
Coca cola yine devrede!!.
Kapitalizmin ve Amerikan emperyalizminin simgesi olan Coca-Cola, sanki Amerikanın en çok vergi veren, Amerika'yı giriştiği tüm terör olaylarında destekleyen, Irak'ta, Afganistan'da, Filistin'de ve dünyanın her yerinde masumlara yönelik saldırıların mali destekçisi değilmiş gibi...

Her Coca Cola Alışınızda,
Her CareFour Marketlerindeki alışverişinizde,
Her Nestle çikolata yediğinizde ya da Nescafe yudumladığınızda...
KENDİNİZİ İŞGAL ALTINDA BULUNANLARIN YERİNE KOYUN...
Her Ariel Matik kullanışınızda...Her aldığımız Coca Cola veya diyer ürünler, kurşun olarak müslüman din kardeşlerimize kuşun,bomba vs olarak geri dönüyor...LÜTFEN !
SADECE NEFSİMİZİ DÜŞÜNMEYELİM,NEFSİMİZİ BU ÜRÜNLERLE TATMİN ETMEYELİM VE ŞUNU DİKKATLE OKUYALIM;

Rasulullah (SAV) efendimizin;

«İman etmedikçe cennete giremezsiniz, birbirinizi de sevmedikçe gerçekten iman etmiş olamazsınız» (Buhari -Müslim) buyruğuna uymak için;MÜSLÜMAN KARDEŞİNİ GERÇEKTEN SEVİYORSAN...
Bugün bunları yapanların Yarın aynı şeyleri bizlere de yapacaklarını da unutmayın!
BEN BÜTÜN DİN KARDEŞLRİMİ SEVİYORUM VE BU ÜRÜNLERİ KULLANMIYORUM...SİZ RAHAT UYUYORSUNUZ BELKİ AMA ŞU AN RAHAT UYUYAMAYANLAR VAR...Irak'ta, Afganistan'da, Filistin'de ve dünyanın her yerinde...

Arkadaşlar Coca colanın haram olduğunada domuz eti içerdiğinede inanmıyorum. Sigara ve alkolle kolayı kıyaslamak bana yanlış geliyor. Çünkü bunların zararları kanıtlandı. Ama colanın kanıtlanacak bir zararı yok. Cola haram veya zararlıysa o zaman etil alkol içeren meyve, sebze ve ekmek gibi gıdalarda haram ve zararlı olur. Öyle değiklmi kardeşlerim?

Domuz eti dedikodusundada Mısır, Suudi Arabistan, Endonezya, Malezya ve Pakistan’daki resmi kuruluşların CocaCola ürünlerinin tüketiminin uygunluğunu onayladılarını gösteren bir haber okumuştum. Haberde Ulusal Araştırma Merkezi’nin Kolalı içeceklerin hiçbirinde domuzdan üretilen bir madde bulamadıklarını okumuştum. İslam Araştırma Merkezininde bu yönde bir fetva çıkardığıda yazıyordu.