CİNSEL İKTİDARSIZLIK

İKTİDARSIZLIK

ALPEREN GÜRBÜZER

Erkeğin cinsel ilişki kuramıyor olması haline innet denir. Böyle bir erkek inni diye nitelenir. Bu tür erkekler iktidarsızlık, ya da birtakım hastalıklardan kaynaklanacağı gibi kadından kadına fark edecek nedenlere bağlı olarak da ilişki kuramayabilir. Mesela dul bir kadınla ilişki kurabildiği halde bakireye yaklaşamayan veya bazı kadınlarla ilişkide bulunabildiği halde başka kadınlarla kuramayan gibi.
Hastalık ya da değişik sebeplerden dolayı hem erkeklik organı hemde testislerinin kesilmesi cinsel ilişkiye engeldir. Bu nitelikdeki maraza cüb denir, cüb olan şahsada mecbub adını alır. Bazı durumlarda testisleri mevcut, ama cinsel organı bir et parçasından ibaret olupda cinsel ilişkiye girebilmekte veya hamile bırakabilmekte bunlara mecbubiyet denir. Mecbubbiyetlik doğuştanda olabilir, yada kazaya uğramış, mesela bir hayvan tarafından ısırılarak koparılmışda olabilir.
Cinsel problemlere teşkil eden erkeklerin başını ağrıtan diğer bir sorunda cinsel organının sertleşememesi durumudur ki buna şekkaz denir. Bugünkü dille iktidarsızlıkda denilir. İktidarsızlığa yol açan bir çok etkenler var ama, en önemlileri elle tatmin dediğimiz mastürbasyonun alışkanlık boyutunda tekrarlanması zaman içerisinde iktidarsızlığa yol açtığı bir gerçek.
Bir kişide hem erkeklik hemde dişilik organı olma haline hunuset(hermofrodit) , böyle bir kişiye de hünsa denir.. Böyle kişiler idrarını her iki organında yapıyorsa hünsa-i müşkil, sadece erkek organında yapıyorsa hünsa-i erkek, sadece dişilik organında yapıyorsa hünsa-i kadın adını alır. Bunun anlamı; hermofrodit bireyler kendilerini daha çok hangi cinsten hissediyorsa o cinsteki hormonal yatkınlığa göre isim alır. Hünsa-i erkek cinsel ilişki kuramazsa o da iktidarsız hükmündedir. Kendisinde sadece erkeklik organı olduğu halde karşı cinse ilgi duymayıp hem cinsine cinsel anlamda ilgi duyması homoseksüel kategorisine girer. Kadının kadına cinsel ve duygusal anlamda ilgi duymasınada lezbiyenlik denir. Kadının hem cinsine hemde karşı cinsine ilgi duymasınada biseksüel diye tasnif edilir.

Bir kadın evlendikten sonra kocasının iktidarsız yada organsız gördüğü zaman nikahını fesh etme hakkı doğar, fesh edebilirde.. yine kadın kocasında cüzzam, beres gibi bulaşıcı hastalıkları fark ettiğinde de tercihini kullanır, dilerse evliliğini devam ettirir, dilerse fesh ettirir.