Yeni sözleşmeyi kürt yönetimiyle yapın !!!

[img]http://www.habervakti.com/resimler/irak/pesmergeler.jpg[/img]
Bağdat,''Petrol satmak için, yeni sözleşmeyi kürt yönetimiyle yapın''

Irak Milli Petrol Şirketi SOMO'nun, Irak'a petrol ürünleri taşıyan Türk firmalarına, ''Bundan sonra işe devam etmek istiyorsanız kuzey eyaletlerindeki yetkililerle temas geçin'' şeklinde yazı gönderdiği öğrenildi.

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Anadolu Ajansı muhabirinin sorusu üzerine olayı doğrularken, ''Türkiye'yi test etmek isteyenler, bunun bedelini öder'' diyerek tepkisini dile getirdi.
Edinilen bilgiye göre, Irak Milli Petrol Şirketi SOMO, Irak'a petrol ürünleri ihracatı yapan ve sözleşmesi sona eren Türk firmalarının yeni sözleşme taleplerini kabul etmeyerek, SOMO Genel Müdürü Dr. Fallah Alamri imzasıyla bir yazı gönderdi.

Firmalara gönderilen yazıda, ''Bahse konu kontratlar ... tarihinde sona ermiştir. Ancak, Türkiye üzerinden Irak'a petrol ürünü sevkiyatına devam etmek istiyorsanız kuzey eyaletlerindeki ilgili yetkililerle temasta bulununuz'' denildi.
SOMO'nun, Irak'a petrol ürünleri ihraç eden firmalara dönük yeni sözleşme için ''Kuzey Irak'taki bölgesel yönetimle temasa geçmeleri'' şartı, Türk makamlarınca tepkiyle karşılandı.

BAKAN TÜZMEN NE DİYOR?

Konuyla ilgili AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, SOMO'nun Türk şirketlerine gönderdiği yazıyı doğrulayarak, şunları söyledi:
''Firmalarımıza bu tür garip yazılar geldiğini gördük. Bazı firmalarımıza da sözlü olarak aynı doğrultuda uyarılar yapıldığını tespit ettik.
Dış Ticaret Müsteşarlığı Anlaşmalar Genel Müdürlüğündeki arkadaşlarımız, gelişmelerle ilgili SOMO'dan bilgi talebinde bulundular. Ancak henüz bir yanıt alınamadı. SOMO yetkilileri telefonlara çıkmıyorlar.''

''SOMO'NUN TAVRI KABUL EDİLEMEZ''

SOMO'nun yeni tavrının kabul edilemez olduğunu vurgulayan Tüzmen, şöyle devam etti:
''Birileri Türkiye'yi test etmeye çalışıyorsa, bunun bedelini ağır öder. Türkiye bölünmemiş ve toprak bütünlüğü olan bir Irak'ı tanımaktadır. Dolayısıyla petrol ticaretindeki muhatabımız Irak merkezi hükümetidir, Irak Milli Petrol Şirketi SOMO'dur. Birileri Türkiye'ye bir şeyleri dayatmak istiyorsa, bunu başaramayacaklarını göreceklerdir. Türkiye Cumhuriyeti, oldu bittilere asla izin vermez. Şimdilik söyleyeceklerim bunlardır.'' Alınan bilgiye göre Türkiye, daha önceki dönemlerde çıkarılan bir Başbakanlık genelgesi uyarınca, Irak'la petrol ticaretinde sadece Irak merkezi hükümetini ve SOMO'yu muhatap alıyor.

IRAK PETROL BAKANINA MEKTUP

Bu arada Bakan Tüzmen, Irak Petrol Bakanına bir mektup göndererek, SOMO'nun Türk firmalarına gönderdiği yazılarla ilgili tepkilerini iletti.
Tüzmen'in, Irak Petrol Bakanına yazdığı mektupta, konuyla ilgili olarak özetle şöyle denildi:
''SOMO tarafından Türk firmalarına kontratlarının bittiği ileri sürülerek sevkıyatlarının boşaltılmasına izin verilmediğini ve bu firmaların Irak'la petrol ürünleri ticaretine devam etmek istemeleri halinde ise (kuzey eyaletlerindeki yetkililerle temasta bulunulması) tavsiyesini öğrenmiş bulunuyorum... Daha önce Irak'la petrol ticaretine ilişkin anlaşmaya vardığımız temel prensiplere riayet edilmemesi veya tek taraflı bir karar verilmesi, Türkiye ile Irak arasındaki petrol ürünleri ticaretinin sürdürülebilirliğini olumsuz etkileyebileceğine işaret etmek isterim.''