Kadir Gecesi, Kur'an'ın indirildiği gecedir

Kur'an-ı Kerim'in Mahfuz'dan dünya semasına toptan indirilmiş olduğu gecedir. Cebrail Peygamberimiz(s.a.v)'e ilk vahyi bu gece getirmiştir. Alak suresinin 'IKRA! OKU!" emriyle başlayan ilk beş ayetini. Bu gecede kaderin bir çeşit istinsahıda yapılmaktadır. Kadir gecesi Ramazan'ın 27. gecesi olarak kutlanılmaktadır.

Kandillerin en üstünüdür ve "Gecelerin Sultanı" olarak isimlendirilmiştir. Kıyamete kadar yüzmilyarlarca insana dünya ve ahirette rehberlik edecek olan bir Kitab'ın yeryüzüne iniş günü ve bunun yıldönümleri elbette ki müstesna bir gündür; ve bayramlar, ihtifaller ve merasimlerle kutlanması gayet isabetlidir.

Kur'an'da ki "KADR SURESİ" vahyin başlangıcından ve bu gecenin büyük kudsiyet, fazilet ve bereketinden, bu gece kainatı kaplayan ilahi esenlikten bahsedilmektedir: "BİZ KUR'AN'I KADİR GECESİ İNDİRDİK, BİLİRMİSİN NEDİR KADİR GECESİ? BİN AYDAN DAHA HAYIRLIDIR KADİR GECESİ. O GECE RABLERİNİN İZNİYLE RUH VE MELEKLER, HER TÜRLÜ İŞ İÇİN İNER DE İNER... ARTIK O GECE BİR ESENLİK GİDER.. TA TAN YERİ AĞARINDAYA KADAR."

Duhan suresinde ise bu gecenin kudsiyetine yemin edilmektedir. "AÇIK OLAN GERÇEĞİ AÇIKLAYAN BU KİTAB'A YEMİN OLSUN Kİ; BİZ ONU KUTLU MUBAREK BİR GECEDE İNDİRDİK. ÇÜNKÜ BİZ HAKTAN YÜZ ÇEVİRENLERİ UYARICILARIZ. O ÖYLE BİR GECEDİR Kİ, HER HİKMETLİ İŞ TARAFIMIZDAN BİR EMİR İLE, O ZAMAN YAZILIP BELİRLENİR.

Kategoriler: