Avrupa, Fransa ile dalga geçiyor

Avrupa, Fransa ile dalga geçiyor

Fransa’da geçen sözde Ermeni soykırımı yasasına Avrupa’dan gelen tepkiler sürüyor. Son olarak İngiliz Guardian gazetesi Fransa ile dalga geçti.

İngiliz Guardian gazetesinde yayınlanan Timothy Garton Ash imzalı makalede Ermeni soykırımı iddialarını inkar edenlerin hapse atılmasını öngören yasa tasarısının Fransız Ulusal Meclisi’nden geçmesi "gerçeğe, adalete ve insanlığa vurulmuş muhteşem bir darbe" olarak nitelendirildi.

Fransa ile dalga geçilen makalede, "Bravo! Şapkalar çıksın! Yaşasın Fransa! Ama bunun Avrupa tarihinde yeni bir sayfa açmasını sağlayalım. Hadi İngiliz meclisi 1940’da Rusların Katin’de Polonyalı subayları öldürdüğünü inkar etmeyi suç saysın. Hadi Türk meclisi Fransa’nın Cezayirli isyancılara işkence yaptığını reddetmeyi suç kabul etsin. Hadi Almanlar, Sovyet Gulag kamplarının inkar etmeyi suç kabul eden bir yasa geçirsin. Hadi İrlanda meclisi İspanyol engizisyonunun yaptığı korkunçlukları inkara ceza versin. Hadi İspanyollar da Sırpların Kosovalı Arnavutlara soykırım yapmaya çalışmadığını savunanları en az 10 yıl hapse atsın. Hadi Avrupa Parlamentosu da Amerikalı kolonistlerin, yerli Kızılderililere yaptığına soykırım demeyi zorunlu kılsın" ifadeleri yer aldı.