Arı ve bal

Arı ve bal

ALPEREN GÜRBÜZER

Petek arının evidir. Usta bir el buraya girmiş adeta. Petek altıgen pirizmadan kurulu olması sanki gizli bir el tarafından; bu akıl dolusu evden en iyi yararlanabilmenin (bu geometrik seçimin) matematiğine dikkat kesilmemiz isteniyor. Öyleki; Arı özel ses dalgaları sayesinde kovanını bulup, bütün gün çiçeklerden topladığı nektarları işleyerek insanlığa gıda olarak ikram ediyor ve şifa dağıtıyor. Tabi ki tüm bu uğraşı kendisi için değil. Çünkü balın yüzde biri bile arı için fazla , geriye kalanı insana sunulmuş.. Bu yüzden arıya teşekkür borçluyuz.
Balın esrarını şu ayette gizlidir: ’’Rabbin bal arısına: dağlarda, ağaçlarda ve hazırlanmış kovanlarda yuva edin, sonra herçeşit üründen ye, sonrada Rabbinin işlemesi için gösterdiği yollardan yürü diye öğretti. Karınlarından insanlara şifa olan çeşitli renklerde bal çıkar. Düşünenler için ibret vardır ‘’

Allah'ı bulmak isteyen insan çevresine baktığında rahatlıkla bulabilir, arı küçücük bir örnek, toprak, ağaçlar, sayısı belli olmayan dünya üzerindeki canlılar.

bulmak istemeyende bunların hepsinin bir tesadüfden oluştuğu tezini savunur, Allah onlarada hidayet nasib eylesin İnşallah.

yorumunuz içn teşekkür ederim.