Ey Bid'ad Sahibi

"Bid'at sahibi, bid'atinden vazgeçmedikçe, Allahü teâlâ, onun hiçbir ibâdetini kabûl etmez!"

islâm âlimleri, müslümanlarin bid'at sahipleri ile görüsmelerini, onlara yaklasmalarini, konusmalarini yasak ettiler. Abdülkâdir Geylânî, bid'at ehlinin mezheplerinin bozuk olduklarina inanmak, onlara uymamak lâzim geldigini, onlari sevmemenin çok sevap oldugunu bildirdi. Peygamberimiz;

"Bid'at sahibine düsman gözü ile bakan kimsenin kalbini Allahü teâlâ emân ve îman ile doldurur."

"Bid'at sahibini kötü bileni Allahü teâlâ, Kiyâmet gününün korkularindan korur. Bid'at sahibine hakâret edene, Allahü teâlâ, Cennette yüz derece ihsân eder. Bid'at sahibini güler yüzle karsiliyan veya ona iyilik eden, Allahü teâlânin Muhammed aleyhisselâma göndermis oldugu islâmiyeti begenmemis olur" buyurdu.

Mugîrenin Abdüllah ibni Abbâstan haber verdigi hadis-i şerifte de, "Bid'at sahibi, bid'atinden vazgeçmedikçe, Allahü teâlâ, onun hiçbir ibâdetini kabûl etmez!" buyuruldu.

Fudayl bin iyâd buyurdu ki, "Bid'at sahibini seven kimsenin ibâdetlerini Allahü teâlâ yok eder ve kalbinden îman nûrunu çikarir."

Bid'at sahibini sevmiyenin ibâdetleri az olsa bile günahlarinin affolunmasi umulur. (Yolda, bir bid'at sahibi ile karsilasmamak için yolunu degistir!) Bu hadis-i şerifler ve nasihatler, (Gunye) kitabinin doksaninci sayfasinda yazilidir.